PL | EN
Gala Kongresu Kolejowego

Centrum Efektywności Energetycznej Kolei laureatem Zielonej Nagrody Kolejowej

23 listopada 2021 r. w czasie Gali Kongresu Kolejowego zostały po raz pierwszy rozdane Zielone Nagrody Kolejowe. Jednym z laureatów konkursu organizowanego przez Railway Business Forum i Wydawnictwo Rynek Kolejowy zostało Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) wyróżnione za propagowanie działań na rzecz klimatu, a przede wszystkim za unikatowe na skalę branży zjednoczenie środowiska kolejowego wokół Programu Zielona Kolej.

Czytaj więcej

fot. Koleje Małopolskie

Koleje Małopolskie dołączają do Programu Zielona Kolej

Już niedługo pasażerowie Kolei Małopolskich będą jeździć pociągami napędzanymi przez zieloną energię. Podczas XI Kongresu Kolejowego w Warszawie samorządowy przewoźnik podpisał w tej sprawie list intencyjny z PKP Energetyka, która koordynuje realizację sektorowego Programu Zielona Kolej. Tym samym Koleje Małopolskie zadeklarowały chęć zakupu energii trakcyjnej wytwarzanej w elektrowniach słonecznych i wiatrowych.

Czytaj więcej

Fot. Captrain

PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK produkować zieloną energię

PKP Energetyka podpisała dwa listy intencyjne z kolejowymi przewoźnikami towarowymi dotyczące współpracy przy produkcji energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. W instalacje fotowoltaiczne zainwestują Captrain Polska i STK. Powstaną one na kolejowych budynkach i infrastrukturze. PKP Energetyka pomoże w wyborze odpowiednich urządzeń, ich montażu i eksploatacji.

Czytaj więcej

DB Cargo

DB Cargo Polska: Zielona Kolej wychodzi naprzeciw naszym ambicjom

„Neutralność klimatyczna kolei, do której dąży program Zielona Kolej, wychodzi naprzeciw naszym strategicznym ambicjom. Chcemy być kolejowym operatorem logistycznym pierwszego wyboru, nie tylko w zakresie oczekiwanych rozwiązań logistycznych, jakości, czy bezpieczeństwa, ale także w obszarze redukcji tzw. śladu węglowego, oferując łańcuch dostaw z zerową emisją CO2” – pisze członek zarządu DB Cargo Polska i członek Rady Programowej CEEK Robert Nowakowski w opublikowanym niedawno raporcie United Nations Global Compact Poland pt. „Zielona kolej w Polsce – klimat, energetyka, transport”.
 

Czytaj więcej

Europejskie Forum Przyszłości

Przyszłość to Zielona Kolej

Transport kolejowy jako kluczowy element Europejskiego Zielonego Ładu 2050” - to temat jednego z paneli podczas I Europejskiego Forum Przyszłości, które odbyło się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wziął w nim udział Leszek Hołda - zastępca przewodniczącego Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) i członek zarządu PKP Energetyka, który mówił o Programie Zielona Kolej.

Czytaj więcej

Malinowski Janusz ŁKA

ŁKA: Troska o efektywne wykorzystanie energii

W najnowszym wydaniu dwumiesięcznika „Raport Kolejowy” przeczytać można wywiad z Januszem Malinowskim – prezesem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) i Przewodniczącym Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). W materiale tym wspomina on m.in. o kwestiach związanych z optymalizacją zużycia energii elektrycznej i realizacją Programu Zielona Kolej.

Czytaj więcej

Podpisanie listów intencyjnych dot. dołączenia do Programu Zielona Kolej_Easy-Resize.com

Koleje Mazowieckie i ECCO Rail w Programie Zielona Kolej

22 września 2021 roku, podczas kolejowych Targów TRAKO, Koleje Mazowieckie i ECCO Rail podpisały z PKP Energetyka listy intencyjne, na mocy których podmioty te zadeklarowały dołączenie do Programu Zielona Kolej. Tym samym jest już w nim sześciu przewoźników, którzy planują przejść na zasilanie swoich pociągów energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. 

Czytaj więcej

Eco-driving na TRAKO

Maszyniści włączają tryb eko jazdy. System kolejowego dynamicznego eco-drivingu na targach TRAKO

Eco-driving to ekonomiczny sposób jazdy, z którego korzyści odnosi zarówno środowisko naturalne jak i firma. Teraz jest on możliwy do wdrożenia także w branży kolejowej, dzięki innowacyjnemu, pierwszemu polskiemu dynamicznemu systemowi DAS (Driving Advisory System), który właśnie wchodzi w fazę testów Beta. Jego możliwości będzie można przetestować w dniach 21-24 września, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO. Goście stoiska PKP Energetyka będą mogli wcielić się w ekologicznego maszynistę i poprowadzić pociąg na specjalnym, zielonym symulatorze, wykorzystującym system DAS.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top