PL | EN
rada ceek

Prezydium Rady Programowej CEEK w niezmienionym składzie na kadencję 2022/2023

Dnia 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się VIII spotkanie Rady Programowej CEEK. Głównym tematem spotkania było podsumowanie trzeciego roku działalności Centrum oraz wybór składu Prezydium Rady Programowej na kolejny rok. Dodatkowo podczas posiedzenia podsumowano warsztaty dot. wykorzystania technologii wodorowych i hybrydowych na kolei i omówiono status projektu rozwoju eco-drivingu. Zaproszeni eksperci opowiedzieli o planach wzmacniania mobilności w sektorze kolejowym, a także przedstawili aktualną sytuację na rynku energii.

Czytaj więcej

CTL Logistics przechodzi na zieloną energię_Infografika

Energia z OZE zasila pociągi CTL Logistics. Przewoźnik towarowy podpisał umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®

CTL Logistics, jako pierwszy przewoźnik towarowy, będzie oferował przewozy oparte na odnawialnej energii ze słońca i wiatru. Firma podpisała wieloletnią umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Na jej mocy już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez CTL Logistics będzie pochodziło z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.

Czytaj więcej

ZIELONA-KOLEJ®_OZE+infrastruktura_01

Zielona energia zamiast węgla

Według sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej blisko 80% badanych uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego powinno się rozwijać odnawialne źródła energii. To pokazuje, że społeczeństwo popiera działania, które w ramach CEEK branża kolejowa skutecznie realizuje już od trzech lat.

Czytaj więcej

spala_konferencja_02

Zielonym pociągiem z Łodzi do Spały

W sobotę 25 czerwca br. z dworca w Łodzi odjechał pociąg z malaturą programu Zielona Kolej®. Hybryda Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wznowiła połączenie do Spały po 34 latach. W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział marszałek Grzegorz Schreiber, prezes ŁKA i przewodniczący CEEK Janusz Malinowski a także wiceprzewodniczący CEEK Leszek Hołda.

Czytaj więcej

IMG_4514_Easy-Resize.com

Wiceprzewodniczący Hołda: Wdrożenie programu Zielona Kolej® odciąży o połowę produkcję energii z rosyjskiego węgla

Branża kolejowa już od 2019 r. w ramach inicjatywy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) pracuje nad koncepcją zasilania polskiej kolei poinformował podczas panelu „Zielony transport publiczny – perspektywy i bariery rozwojowe”, zorganizowanego w ramach VIII Kongresu Rozwoju Transportu, członek Zarządu PKP Energetyka i wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej CEEK Leszek Hołda. Jak dodał są w niej wszyscy uczestnicy rynku kolejowego, począwszy od zarządców infrastruktury, poprzez przewoźników, którzy zużywają 95% energii wykorzystywanej w sektorze kolejowym.

Czytaj więcej

sda_Easy-Resize.com

Za nami kolejna edycja warsztatów CEEK!

Jeśli nie elektryfikacja to co? Wodór czy hybryda – na co postawić? Nad odpowiedzią na te i inne pytania uczestnicy kolejnej edycji warsztatów zastanawiali się, wypracowując rekomendacje oraz możliwe kierunki działań w zakresie technologii wodorowych i hybrydowych.

Czytaj więcej

AdobeStock_58451914

Debata o ekologicznym transporcie w ramach TOGETAIR 2022

Za nami kolejny już Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022, który odbył się w dniach 20-22 kwietnia br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Jak co roku podczas Szczytu omawiane były konsekwencje zmian klimatycznych, sprawiedliwej transformacji oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem.

 

Czytaj więcej

Następne
Back To Top