PL | EN
Eco-driving na TRAKO

Maszyniści włączają tryb eko jazdy. System kolejowego dynamicznego eco-drivingu na targach TRAKO

Eco-driving to ekonomiczny sposób jazdy, z którego korzyści odnosi zarówno środowisko naturalne jak i firma. Teraz jest on możliwy do wdrożenia także w branży kolejowej, dzięki innowacyjnemu, pierwszemu polskiemu dynamicznemu systemowi DAS (Driving Advisory System), który właśnie wchodzi w fazę testów Beta. Jego możliwości będzie można przetestować w dniach 21-24 września, podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO. Goście stoiska PKP Energetyka będą mogli wcielić się w ekologicznego maszynistę i poprowadzić pociąg na specjalnym, zielonym symulatorze, wykorzystującym system DAS.

Czytaj więcej

ZKil.png

Biznes chce zielonej kolei

Postępujące zmiany klimatu skłaniają firmy do poszukiwania bardziej ekologicznych form transportu towarów. Emisyjność jest kryterium, które biznes coraz częściej bierze pod uwagę planując łańcuchy logistyczne. Z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) dla Fundacji ProKolej wynika, że to właśnie w transporcie kolejowym przedsiębiorcy z różnych branż upatrują największych szans na ograniczenie śladu węglowego.

Czytaj więcej

Magazyn1

2,5 tysiąca przejazdów zasilonych w dwa miesiące. Zobacz, jak działa największy w Europie magazyn energii trakcyjnej

W miejscowości Garbce niedaleko Żmigrodu (województwo dolnośląskie) od 2 miesięcy działa największy w Europie trakcyjny magazyn energii. Od oficjalnego uruchomienia, które miało miejsce 1 lipca, obiekt zasilił już ponad 2,5 tys. przejazdów zarówno pasażerskich pociągów regionalnych i dalekobieżnych, jak i składów towarowych. Budowa kolejnych – zapowiadana przez PKP Energetyka – będzie mieć duże znaczenie dla dostosowania kolejowej sieci dystrybucyjnej do zwiększenia zasilania energią pochodzącą z odnawialnych źródeł i realizacji Programu Zielona Kolej. Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego zasobnikowi energii w Garbcach, objaśniającego sposób jego działania i ukazującego unikatowe na skalę kontynentu technologie w nim zastosowane.

Czytaj więcej

bf5f12e6d7ceb8c68660a550f65734cf_XL

O wyzwaniach i szansach dla kolei - seminarium „Kolej zielonych prędkości w Łódzkiem”

27 lipca 2021 r. w Łodzi odbyło się seminarium „Kolej zielonych prędkości w Łódzkiem”. W jego trakcie zostały poruszone takie tematy jak OZE dla kolei i realizacja Programu Zielona Kolej, infrastruktura kolejowa w ramach transformacji energetycznej czy gospodarka niskoemisyjna w regionach. W wydarzeniu udział wzięli członkowie Prezydium CEEK - przewodniczący Janusz Malinowski oraz wiceprzewodniczący Piotr Majerczak i Leszek Hołda.

Czytaj więcej

Koleje Śląskie Zielona Kolej2

Zielona Kolej dla mieszkańców województwa śląskiego

Już wkrótce pociągi Kolei Śląskich będą zasilane energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł. Samorządowy przewoźnik podpisał w tej sprawie list intencyjny z PKP Energetyka - spółką koordynującą realizację Programu Zielona Kolej. Przedmiotem porozumienia są zakupy energii wytworzonej w elektrowniach solarnych i wiatrowych, a także jej produkcja na potrzeby własne, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

Czytaj więcej

SKM

Warszawska SKM o zielonej energii podczas konferencji wodorowej

30 czerwca członek Rady Programowej CEEK i prezes warszawskiej SKM, Alan Beroud, wziął udział w konferencji "Kolej Wodorowa" organizowanej przez Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. W trakcie tego wydarzenia zadeklarował, że przewoźnik chce korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł.

Czytaj więcej

JM

Nowoczesna i energooszczędna kolej na VII Kongresie Rozwoju Transportu

VII Kongresu Rozwoju Transportu odbył się pod hasłem "Kolej w obliczu nowych wyzwań". W jego trakcie poruszono zagadnienia będące przedmiotem działalności Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) - szans na optymalizację zużycia energii elektrycznej w transporcie szynowym, czy wykorzystania OZE. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele CEEK.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top