PL | EN
wwww

SKM Warszawa stawia na neutralność klimatyczną i dołącza do rodziny programu Zielona Kolej®

Podczas odbywającego się w Warszawie VI Kongresu Czystego Powietrza PKP Energetyka podpisała list intencyjny z SKM Warszawa w sprawie przystąpienia przewoźnika do programu Zielona Kolej®. - Dążymy do tego by wszyscy pasażerowie kolei w ramach Aglomeracji Warszawskiej mogli korzystać z transportu neutralnego pod względem emisji CO2 - mówi Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. - Przy zachowaniu efektywności ekonomicznej i organizacyjnej chcemy przyczynić się do rozwoju energii odnawialnej - podkreśla Alan Beroud, prezes zarządu, Szybka Kolej Miejska w Warszawie.

Czytaj więcej

Zrzut ekranu 2023-03-09 111855

Maszyniści z pięciu województw potwierdzają skuteczność SENSUM – aplikacji do ekologicznej jazdy pociągiem

Bezpieczeństwo, efektywność działania systemu w różnych warunkach atmosferycznych i poziom oszczędności – weryfikację m. in. tych parametrów zakłada trwająca właśnie, druga faza testów SENSUM. Innowacyjny system wspierający ekonomiczną i ekologiczną jazdę testowali dotąd maszyniści z Kolei Mazowieckich i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Teraz dołączyły do nich Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Koleje Małopolskie. Projekt realizowany jest w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.

Czytaj więcej

Zrzut ekranu 2023-02-15 151350

O eko-drivingu na kolei w programie Węzeł Przesiadkowy

Co to jest eko-driving? Czym jest SENSUM oraz jak wspiera maszynistów w ekologicznej i efektywnej energetycznie jeździe? Na te i inne pytania odpowiedział Witold Bartnik, prezes zarządu REDS w podcaście prowadzonym przez Bartosza Jakubowskiego. REDS to firma, która odpowiada za projekt aplikacji wspomagającej kolej w dążeniu do bycia w pełni ekologicznym środkiem transportu. 

Czytaj więcej

Image_Easy-Resize.com

Aplikacja SENSUM w akcji

Jak sprawdza się SENSUM w akcji i co zrobić, żeby aplikacja była jeszcze bardziej efektywna i przyjazna dla maszynistów? Na tym skupiły się warsztaty organizowane przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei poświęcone kolejowemu eko-drivingowi. 8 lutego w Centrum Konferencyjnym WEST GATE maszyniści dowiedzieli się jak przebiegła kolejna faza testów i jakie zmiany zostały wprowadzone do aplikacji.  W warsztatach wzięło udział prawie 50 maszynistów – pracowników największych przewoźników kolejowych, m.in. Koleje Mazowieckie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Cargo, Koleje Śląskie oraz Wielkopolskie.

Czytaj więcej

SENSUM_testy_KM

Ekojazda na polskich torach. Sukces pierwszej fazy testów aplikacji, która pomaga oszczędzać energię trakcyjną.

Od ponad miesiąca 5 maszynistów Kolei Mazowieckich i 14 maszynistów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej sprawdza, jak w praktyce działa SENSUM – system do eco-drivingu dla kolejarzy, rozwijany w ramach jednej z głównych inicjatyw Centrum Efektywności Energetycznej Kolei przez PKP Energetyka. Zrealizowano prawie 150 przejazdów, które potwierdziły wysoką precyzję systemu i prawidłowość danych teletechnicznych. KM i ŁKA, jako liderzy uczestniczący w rozwoju i wdrożeniu systemu, współtworzą to innowacyjne rozwiązanie poprawiające efektywność, bezpieczeństwo, a także punktualność przewozów.

Czytaj więcej

20221207_112106(0)_Easy-Resize.com

Zielone pociągi DB Cargo Polska

Od 2023 roku wszystkie transporty DB Cargo Polska realizowane w oparciu o trakcję elektryczną będą w pełni ekologiczne. DB Cargo Polska podpisała umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Jest to kolejny krok po podpisaniu w lutym ubiegłego roku listu intencyjnego wyrażającego chęć uczestniczenia w programie.

Czytaj więcej

IMG_3803

Debata CEEK podczas XII Kongresu Kolejowego

Za nami kolejna już edycja największego wydarzenia kolejowego w Polsce, a więc XII Kongres Kolejowy, który odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Pośród najważniejszych tematów dot. rozwoju sektora po raz kolejny ważne miejsce zajęły tematy takie jak transformacja energetyczna kraju czy działania poprawiające jakość i czystość powietrza.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top