PL | EN
michael-wilson-Wp7wotWlbBk-unsplash

Zielona Kolej – Zielona Polska czyli Polski Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR

Dojrzałość i jedność branży, realizacja programu Zielona Kolej oraz wdrażanie i wsparcie inicjatyw proekologicznych w sektorze kolejowym – to trzy kroki w drodze do osiągnięcia polskiego transportu szynowego w pełni neutralnego klimatycznie. Przedstawiono je w artykule pt.: „Zielona Kolej – Zielona Polska” autorstwa członków Prezydium Rady Programowej CEEK, będącym częścią Multimedialnego Raportu Klimatycznego opublikowanego podczas tegorocznej edycji szczytu klimatycznego TOGETAIR.

Czytaj więcej

ŁKA

„Rzeczpospolita”: Zielona przyszłość kolei

Serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita” zajął się tematem Zielonej Kolei - sektorowego programu polskiej branży kolejowej, zakładającego przejście do 2030 r. na energię trakcyjną pochodzącą w 85% z OZE. Jak podkreślono w tekście, to odpowiedź na zmiany klimatyczne i proekologiczne trendy konsumenckie.

Czytaj więcej

DSC_3254

CTL Logistics: Zielona Kolej to strzał w dziesiątkę

Transformacja sektora kolejowego w oparciu o program Zielona Kolej jest korzystna dla środowiska, spółek w nim działających ale również dla klientów kolei towarowych, którzy coraz częściej zwracają uwagę na ślad węglowy tej gałęzi transportu – wskazał w wywiadzie dla portalu wnp.pl Grzegorz Bogacki, prezes CTL Logistics.

Czytaj więcej

Prezes_w_CEEK

Prezes SKM nowym członkiem Rady Programowej CEEK

13 maja br. Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej dołączył do Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, która składa się z przedstawicieli przewoźników kolejowych, zarządców i operatorów infrastruktury oraz specjalistów z dziedziny transportu kolejowego i energetyki. Misją CEEK jest praca na rzecz optymalizacji zużycia energii przez podmioty działające w branży.

Czytaj więcej

panele (1)

OZE i wodór na kolei

Wodór i energia z OZE, czyli przyszłość transportu kolejowego – artykuł w „Pulsie Biznesu” wspomina o CEEK oraz programie Zielona Kolej. Kolej już dziś jest najbardziej zrównoważonym i ekologicznym środkiem transportu. Chcąc jednak jeszcze wyraźniej zredukować swój ślad węglowy, przewoźnicy kolejowi planują wdrażanie rozwiązań technicznych, które doprowadzą do stanu, w którym kolej będzie w pełni neutralna pod względem emisji CO2.

Czytaj więcej

Zrzut ekranu 2021-05-17 143458

Rada Programowa CEEK podsumowała drugi rok działalności

Zorganizowanie warsztatów dotyczących programu Zielona Kolej, zakończenie I etapu prac nad systemem eco-drivingu, udział przedstawicieli CEEK w szeregu kongresów i konferencji, a także dwa posiedzenia Rady Programowej - to tylko niektóre z działań podjętych w ostatnim roku. Podsumowanie drugiego roku działalności Centrum Efektywności Energetycznej Kolei było jednym z głównych tematów spotkania Rady Programowej CEEK, które odbyło się w formule zdalnej w czwartek, 13 maja. Mimo pandemii, okres ten był bardzo owocny i aktywny.

Czytaj więcej

Zrzut ekranu 2021-04-23 091420

Za nami dwa dni Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2021, którego eco-patronem było CEEK

Transformacja energetyczna jako jedno z wyzwań w drodze do neutralności klimatycznej. O konsekwencjach zmian klimatycznych, sprawiedliwej transformacji oraz działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem rozmawiają podczas Szczytu przedstawiciele Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – wiceprzewodniczący Rady Programowej Leszek Hołda oraz członek Rady Robert Nowakowski.

Czytaj więcej

Zielona Kolej_PKP Energetyka CTL Logistics

CTL Logistics dołącza do Zielonej Kolei

21 kwietnia 2021 roku, w trakcie pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, CTL Logistics oraz PKP Energetyka podpisały listy intencyjne, dzięki którym przewoźnik dołącza do Programu Zielona Kolej. Celem współpracy jest przejście CTL Logistics na energię z OZE, która będzie wykorzystywana zarówno do zasilania pociągów jak i infrastruktury Przewoźnika.

Czytaj więcej

Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Jaśniej i bezpieczniej na peronach z korzyścią dla podróżnych i dla środowiska

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Natomiast dla firmy korzyści z „nowego” światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2, dłuższa praca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły ponad 1000 lamp na LED tylko w bieżących pracach w 2020 r. Działania wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top