people-discuss-about-graphs-and-rates-3184292

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

25 lat temu, 10 stycznia, niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance zapoczątkowała Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na problem marnowania energii oraz przypomnienie o istotności tej kwestii w odniesieniu do ekologii. CEEA zajmuje się promowaniem efektywności energetycznej w Kanadzie, jednak Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii jest coraz popularniejszy na całym świecie.

Czytaj więcej

20191120_124319

Za nami warsztaty dotyczące procesu olicznikowania

20 listopada odbyły się kolejne warsztaty organizowane przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei dla przedstawicieli przewoźników kolejowych i firm związanych z branżą kolejową. Warsztaty w całości poświęciliśmy procesowi olicznikowania, a ich celem było wypracowanie najbardziej optymalnych rozwiązań w procesie wdrożenia i użytkowania liczników.

Czytaj więcej

PKP_IC_liczniki

PKP Intercity stawia na energooszczędność. Zainstaluje liczniki energii w swoich pojazdach

PKP Intercity podpisało z firmą SESTO sp. z o.o. wartą 5,8 mln zł umowę na dostawę, montaż i uruchomienie liczników energii elektrycznej prądu stałego w elektrycznych pojazdach trakcyjnych spółki. Pozwoli to przewoźnikowi płacić za realne zużycie energii, poprawić efektywność jazdy oraz wykazać, ile energii oddaje do sieci. To kolejna proekologiczna inwestycja PKP Intercity w 2019 roku.

Czytaj więcej

Analiza_wpływu

DB CARGO POLSKA zmniejsza udział przewozów taborem spalinowym na rzecz elektrycznego

Transport elektryczny jest mniej emisyjny niż spalinowy, dlatego Grupa DB Cargo Polska sukcesywnie zwiększa jego udział w swoim taborze oraz ogranicza zużycie paliw. Dzięki wykorzystaniu taboru elektrycznego, w 2018 roku Grupa zredukowała wielkość kosztu społecznego (tj. zagregowanych strat ponoszonych przez społeczeństwo) wynikającego z działalności przewozowej o ponad 9 mln zł. Ponadto, od 2016 roku zużycie paliwa na potrzeby trakcyjne zostało ograniczone w Spółce o prawie 850 tysięcy litrów oleju napędowego, czyli o 9,7% (w porównaniu do roku 2018).

Czytaj więcej

ceek_glowna_naglowek

Efektywność energetyczna to priorytet kolei

Sektor kolejowy planuje ograniczyć zużycie energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 roku. Jest to główny cel Centrum Efektywności Energetycznej Kolei. CEEK jest wspólnym projektem branży kolejowej, w którą zaangażowali się krajowi przewoźnicy, a także zarządcy i operatorzy infrastruktury oraz eksperci z sektora kolejowego i energetycznego.

Czytaj więcej

Back To Top