Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Jaśniej i bezpieczniej na peronach z korzyścią dla podróżnych i dla środowiska

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Natomiast dla firmy korzyści z „nowego” światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2, dłuższa praca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły ponad 1000 lamp na LED tylko w bieżących pracach w 2020 r. Działania wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

Czytaj więcej

im2017010314mo_300dpi_original (1) (1)

Konferencja „Kolej dla klimatu” z udziałem CEEK

Już tylko tydzień dzieli nas od inauguracji raportu „Kolej dla klimatu – klimat dla kolei”– pierwszą tak ekspercką publikację opisującą kwestie ograniczania oddziaływania na środowisko w sektorze transportu zbiorowego. Jednym z partnerów wydawnictwa i wydarzenia organizowanego przez Fundację Pro Kolej jest Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.
 

Czytaj więcej

List intencyjny

DB Cargo Polska i PKP Energetyka - Razem dla Zielonej Kolei i ochrony klimatu

DB Cargo Polska i PKP Energetyka podpisały list intencyjny wyrażający wolę współpracy w zakresie Programu Zielona Kolej, którego celem jest wypracowanie zasad zasilania realizowanych przez DB Cargo Polska przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE) w 100% w ciągu 3 lat. Dzięki temu DB Cargo Polska będzie mogło wprowadzić na polski rynek usługi ekologicznego transportu towarów

Czytaj więcej

Gdzie jest kolej

Dlaczego nie ma kolei w Polityce Energetycznej Polski?

Po 12 latach, 2 lutego br. Rada Ministrów przyjęła nową, zaktualizowaną „Politykę energetyczną Polski do 2040 roku”. W PEP 2040 znalazły się samochody osobowe i autobusy, a nie ma w niej kolei i tramwajów. Dziennikarz portalu rynek-kolejowy.pl Jakub Madrjas niepokoi się, że może to wpłynąć na pominięcie sektora kolejowego w systemie zachęt i podziale środków w dążeniu do zero emisyjności polskiej gospodarki.

Czytaj więcej

ZAPROSZENIE

DB CARGO Polska i PKP Energetyka podpisują list intencyjny w zakresie realizacji Programu Zielona Kolej

Zapraszamy na transmisję z podpisania listu intencyjnego pomiędzy DB CARGO Polska i PKP Energetyka, wyrażającego wolę współpracy w zakresie realizacji Programu Zielona Kolej. 
Zgodnie z treścią listu, Spółki podejmują się wypracowania zasad zasilania realizowanych przez DB Cargo Polska przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Czytaj więcej

PARTNER WEBINARU-2

CEEK partnerem webinarium o systemie zasilania kolei w Polsce

W ramach prac naszej inicjatywy podejmujemy również temat systemu zasilania kolei w Polsce, który będzie miał wpływ na efektywność energetyczną naszej branży. Podczas ostatniego spotkania Rady Programowej członkowie Rady zgodnie orzekli, że jest to jedna z kluczowych kwestii dla CEEK. Dlatego między innymi najbliższe warsztaty CEEK będą dotyczyły właśnie systemów zasilania – istniejącego 3kV i rozważanego 25 kV. Dodatkowo angażujemy się w zewnętrzne projekty, których celem jest pozyskanie wiedzy i merytoryczna dyskusja na ten temat.

Czytaj więcej

BA

BiznesAlert.pl o europejskich i polskich dążeniach do zeroemisyjnej kolei

Komisja Europejska planuje, aby dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi sektor transportu w Europie miał większy niż dotychczas udział w ograniczaniu emisji CO2 na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Bartłomiej Sawicki zwraca uwagę, że kraje zachodnioeuropejskie bardzo aktywnie pracują nad wdrożeniem proekologicznych rozwiązań na kolei jednak Polska na tym polu nie pozostaje w tyle, czego dowodem jest m.in. działalność Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.
 

Czytaj więcej

Następne
Back To Top