PARTNER WEBINARU-2

CEEK partnerem webinarium o systemie zasilania kolei w Polsce

W ramach prac naszej inicjatywy podejmujemy również temat systemu zasilania kolei w Polsce, który będzie miał wpływ na efektywność energetyczną naszej branży. Podczas ostatniego spotkania Rady Programowej członkowie Rady zgodnie orzekli, że jest to jedna z kluczowych kwestii dla CEEK. Dlatego między innymi najbliższe warsztaty CEEK będą dotyczyły właśnie systemów zasilania – istniejącego 3kV i rozważanego 25 kV. Dodatkowo angażujemy się w zewnętrzne projekty, których celem jest pozyskanie wiedzy i merytoryczna dyskusja na ten temat.

Czytaj więcej

BA

BiznesAlert.pl o europejskich i polskich dążeniach do zeroemisyjnej kolei

Komisja Europejska planuje, aby dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi sektor transportu w Europie miał większy niż dotychczas udział w ograniczaniu emisji CO2 na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Bartłomiej Sawicki zwraca uwagę, że kraje zachodnioeuropejskie bardzo aktywnie pracują nad wdrożeniem proekologicznych rozwiązań na kolei jednak Polska na tym polu nie pozostaje w tyle, czego dowodem jest m.in. działalność Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.
 

Czytaj więcej

Rekuperacja

Pierwsze kroki ku energetycznej i proekologicznej modernizacji kolei – o działaniach CEEK pisze Rzeczpospolita

,,Pociągi wyróżniają się na tle innych środków transportu jako najmniej emisyjne. Jednak nadal w około 91 proc. kolej, zarówno pasażerska jak i towarowa, jest zasilana ze źródeł konwencjonalnych, zużywając jednocześnie niecałe 2 proc. energii w skali kraju. Branża zrzeszyła się, aby prowadzić wspólne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2 i transformacji sektora w zieloną stronę” – pisze autor artykułu. 

Czytaj więcej

grafika_ceek

Za nami pierwszy rok pracy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – Rada Programowa CEEK podsumowuje podjęte działania

150 uczestników trzech warsztatów, konkretne postulaty w zakresie rekuperacji, Raport „Efektywność energetyczna branży kolejowej. Stan wyzwania i perspektywy”, wypracowane rozwiązania w zakresie eco-drivingu oraz uruchomienie programu „Zielona Kolej” to tylko niektóre z efektów pracy CEEK w minionym roku.  18 GWh zaoszczędzonej energii to dopiero początek dynamicznie rozwijającej się inicjatywy całej branży kolejowej, która pomimo pandemii nie zwalnia tempa prac. 

Czytaj więcej

station-839208_1920

Oświetlenie LED na kolei - PKP PLK ogranicza zużycie energii elektrycznej

W ramach działań związanych z poprawą efektywności energetycznej kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A montują energooszczędne oświetlenie na stacjach, peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i w podziemnych przejściach.  Zamontowano już ponad 12 000 opraw LED, m.in. w Łodzi, Dąbrowie Górniczej, Ząbkowicach i we Włoszczowie. Kolejne 660 zostanie zamontowanych do końca 2020 r.

Czytaj więcej

rail-road-under-gray-and-orange-cloudy-sky-during-sunset-163856

Wpływ pandemii koronawirusa na transformację energetyki

Minister Klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z WNP.pl zapewnił, że pandemia koronawirusa nie zatrzyma podejmowanych przez Polskę działań na rzecz transformacji sektora energetycznego.

W zadania Ministerstwa Klimatu wpisują się działania podejmowane przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, które już od ponad roku realizuje efektywnościowe założenia dla sektora kolejowego. Ostatnią inicjatywą, nad którą CEEK pracuje niezależnie od pandemii, jest program „Zielona Kolej” – strategia na rzecz obniżenia emisyjności branży.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top