Rekuperacja

Pierwsze kroki ku energetycznej i proekologicznej modernizacji kolei – o działaniach CEEK pisze Rzeczpospolita

,,Pociągi wyróżniają się na tle innych środków transportu jako najmniej emisyjne. Jednak nadal w około 91 proc. kolej, zarówno pasażerska jak i towarowa, jest zasilana ze źródeł konwencjonalnych, zużywając jednocześnie niecałe 2 proc. energii w skali kraju. Branża zrzeszyła się, aby prowadzić wspólne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2 i transformacji sektora w zieloną stronę” – pisze autor artykułu. 

Czytaj więcej

grafika_ceek

Za nami pierwszy rok pracy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – Rada Programowa CEEK podsumowuje podjęte działania

150 uczestników trzech warsztatów, konkretne postulaty w zakresie rekuperacji, Raport „Efektywność energetyczna branży kolejowej. Stan wyzwania i perspektywy”, wypracowane rozwiązania w zakresie eco-drivingu oraz uruchomienie programu „Zielona Kolej” to tylko niektóre z efektów pracy CEEK w minionym roku.  18 GWh zaoszczędzonej energii to dopiero początek dynamicznie rozwijającej się inicjatywy całej branży kolejowej, która pomimo pandemii nie zwalnia tempa prac. 

Czytaj więcej

station-839208_1920

Oświetlenie LED na kolei - PKP PLK ogranicza zużycie energii elektrycznej

W ramach działań związanych z poprawą efektywności energetycznej kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A montują energooszczędne oświetlenie na stacjach, peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i w podziemnych przejściach.  Zamontowano już ponad 12 000 opraw LED, m.in. w Łodzi, Dąbrowie Górniczej, Ząbkowicach i we Włoszczowie. Kolejne 660 zostanie zamontowanych do końca 2020 r.

Czytaj więcej

rail-road-under-gray-and-orange-cloudy-sky-during-sunset-163856

Wpływ pandemii koronawirusa na transformację energetyki

Minister Klimatu Michał Kurtyka w rozmowie z WNP.pl zapewnił, że pandemia koronawirusa nie zatrzyma podejmowanych przez Polskę działań na rzecz transformacji sektora energetycznego.

W zadania Ministerstwa Klimatu wpisują się działania podejmowane przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, które już od ponad roku realizuje efektywnościowe założenia dla sektora kolejowego. Ostatnią inicjatywą, nad którą CEEK pracuje niezależnie od pandemii, jest program „Zielona Kolej” – strategia na rzecz obniżenia emisyjności branży.

Czytaj więcej

WARSZTATY_ECODRIVING

Maszyniści włączają tryb ECO. Pierwsze warsztaty z eco-drivingu w ramach CEEK

25 lutego Centrum Efektywności Energetycznej Kolei przeprowadziło pierwsze warsztaty poświęcone oszczędnej jeździe, czyli eco-drivingowi. W spotkaniu uczestniczyli maszyniści oraz maszyniści- instruktorzy ze spółek kolejowych z całej Polski (zarówno towarowych jak i pasażerskich), przedstawiciel PKP S.A., zespół PKP Energetyka (firmy odpowiedzialnej za rozwój projektu) oraz eksperci z firmy REDS.

 

 

Czytaj więcej

gleise-416460_1920

Posłuchajcie podcastu o zielonej rewolucji na kolei

Zapraszamy do odsłuchania podcastu Polityki Insight dotyczącego transformacji energetycznej na kolei. Gośćmi Dominika Brodackiego byli: Członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Piotr Majerczak, Prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech oraz Zbigniew Gryglas Wiceminister Aktywów Państwowych.

Czytaj więcej

DSC_5908

II Konferencja „Kolej na energię” pod znakiem proekologicznych i innowacyjnych rozwiązań na kolei

Podczas organizowanej w Warszawie przez Klaster “Luxtorpeda 2.0” konferencji dużo mówiło się o problemach emisyjności, zmianach klimatycznych oraz poszukiwaniu nowych rozwiązań w tych obszarach. To już druga edycja „Kolej na energię” która gromadzi ekspertów branży energetycznej i kolejowej z całej Polski. Podczas spotkania rozmawiano również o projekcie ,,Zielona Kolej” nad którym pracuje PKP Energetyka w ramach CEEK.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top