PL | EN
SENSUM_testy_KM

Ekojazda na polskich torach. Sukces pierwszej fazy testów aplikacji, która pomaga oszczędzać energię trakcyjną.

Od ponad miesiąca 5 maszynistów Kolei Mazowieckich i 14 maszynistów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej sprawdza, jak w praktyce działa SENSUM – system do eco-drivingu dla kolejarzy, rozwijany w ramach jednej z głównych inicjatyw Centrum Efektywności Energetycznej Kolei przez PKP Energetyka. Zrealizowano prawie 150 przejazdów, które potwierdziły wysoką precyzję systemu i prawidłowość danych teletechnicznych. KM i ŁKA, jako liderzy uczestniczący w rozwoju i wdrożeniu systemu, współtworzą to innowacyjne rozwiązanie poprawiające efektywność, bezpieczeństwo, a także punktualność przewozów.

Czytaj więcej

20221207_112106(0)_Easy-Resize.com

Zielone pociągi DB Cargo Polska

Od 2023 roku wszystkie transporty DB Cargo Polska realizowane w oparciu o trakcję elektryczną będą w pełni ekologiczne. DB Cargo Polska podpisała umowę z PKP Energetyka w ramach programu Zielona Kolej®. Jest to kolejny krok po podpisaniu w lutym ubiegłego roku listu intencyjnego wyrażającego chęć uczestniczenia w programie.

Czytaj więcej

IMG_3803

Debata CEEK podczas XII Kongresu Kolejowego

Za nami kolejna już edycja największego wydarzenia kolejowego w Polsce, a więc XII Kongres Kolejowy, który odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Pośród najważniejszych tematów dot. rozwoju sektora po raz kolejny ważne miejsce zajęły tematy takie jak transformacja energetyczna kraju czy działania poprawiające jakość i czystość powietrza.

Czytaj więcej

Kongres_Kolejowy_Listopad102_Easy-Resize.com

Marszałek Województwa Łódzkiego i CTL Logistics laureatami tegorocznych Zielonych Nagród Kolejowych!

17 listopada br. podczas XII edycji Kongresu Kolejowego po raz drugi zostali ogłoszeni laureaci Zielonych Nagród Kolejowych. Statuetki otrzymują osoby i przedsiębiorstwa związane z sektorem transportu szynowego za działania nadające mu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. W tym roku wyróżnieni w tym plebiscycie zostali Marszałek Województwa Łódzkiego oraz CTL Logistics.

Czytaj więcej

WhatsApp Image 2022-09-26 at 12.06.39

Apel w sprawie rosnących cen energii dla branży kolejowej

Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zrzeszające podmioty odpowiedzialne za 95% zużycia energii na kolei wraz z Fundacją Pro Kolej oraz Railway Business Forum (RBF) zwróciło się z apelem o podjęcie działań łagodzących negatywne skutki rosnących cen energii. Kolej jako fundament całego systemu gospodarczego, powinna zostać objęta parasolem ochronnym, który umożliwi zachowanie ciągłości i niezbędnej skali przewozu towarów i pasażerów.

Czytaj więcej

rada ceek

Prezydium Rady Programowej CEEK w niezmienionym składzie na kadencję 2022/2023

Dnia 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się VIII spotkanie Rady Programowej CEEK. Głównym tematem spotkania było podsumowanie trzeciego roku działalności Centrum oraz wybór składu Prezydium Rady Programowej na kolejny rok. Dodatkowo podczas posiedzenia podsumowano warsztaty dot. wykorzystania technologii wodorowych i hybrydowych na kolei i omówiono status projektu rozwoju eco-drivingu. Zaproszeni eksperci opowiedzieli o planach wzmacniania mobilności w sektorze kolejowym, a także przedstawili aktualną sytuację na rynku energii.

Czytaj więcej

Następne
Back To Top