PL | EN
DSC_3254

CTL Logistics: Zielona Kolej to strzał w dziesiątkę

Transformacja sektora kolejowego w oparciu o program Zielona Kolej jest korzystna dla środowiska, spółek w nim działających ale również dla klientów kolei towarowych, którzy coraz częściej zwracają uwagę na ślad węglowy tej gałęzi transportu – wskazał w wywiadzie dla portalu wnp.pl Grzegorz Bogacki, prezes CTL Logistics.
 
CTL Logistics jest członkiem Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Przewoźnik zaangażował się także w realizację programu Zielona Kolej stworzonego przez CEEK, zakładającego zmianę kolejowego miksu energetycznego tak, aby w 2030 r. 85% energii trakcyjnej zasilającej przewoźników pochodziło z odnawialnych źródeł. 21 kwietnia 2021 r. CTL Logistics podpisał z PKP Energetyka list intencyjny, który jest pierwszym krokiem do zawarcia długoletniej umowy na dostawy zielonej energii trakcyjnej. W treści tego porozumienia znalazły się także zapisy dotyczące współpracy przewoźnika z PKP Energetyka w obszarze budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach i budynkach należących do firmy.
 
W rozmowie z portalem wnp.pl prezes Bogacki podkreślił rolę, jaką w zwiększeniu popularności kolei może odegrać program Zielona Kolej. „Chcemy być liderem zmiany. Uważamy, że program Zielona Kolej może zaowocować renesansem transportu kolejowego. Jego efektem będzie bowiem nie tylko redukcja emisji CO2, na czym skorzysta klimat, ale także wygenerowanie dodatkowego ruchu pasażerskiego i cargo. Wymaga to działań tu i teraz. Aby przeprowadzić zmianę, konieczna jest koordynacja i wypracowanie wspólnego modelu biznesowego. Dlatego jako CTL przystąpiliśmy do Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i podjęliśmy rozmowy z PKP Energetyką. Długo się zresztą nie wahałem. Zielona Kolej to strzał w dziesiątkę. Nasi klienci coraz częściej pytają o ślad węglowy transportu” – zaznaczył prezes CTL Logistics.
 
Jestem przekonany, że przejście na OZE przyniesie nam docelowo obniżenie kosztów i wzrost zainteresowania obecnych i potencjalnych klientów” – podkreślił prezes Bogacki.
 
Szef CTL Logistics brał udział także w jednym z paneli dyskusyjnych podczas European Economic Congress (EEC). W jego trakcie wspomniał m.in. o CEEK i programie Zielona Kolej. „Jestem tutaj jedynym przedstawicielem przewoźnika towarowego, ale mogę powiedzieć, że wszyscy liczący się przewoźnicy działają w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei w celu zwiększenia udziału zielonej energii wykorzystywanej w transporcie kolejowym” – zaznaczył prezes Grzegorz Bogacki.
 
 
Materiał z kongresu EEC obejrzeć można natomiast pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=gLZGrr3puhY&ab_channel=EECPoland
 
fot. CTL Logistics
 
Back To Top