PL | EN
ZIELONA-KOLEJ®_pociag-towarowy+OZE

Dekarbonizacja jako jeden z najważniejszych celów związanych z ochroną klimatu – raport UN Global Compact Network Poland

W dniu 24 listopada br. odbyła się premiera raportu „Zrównoważony Transport – droga do neautralności klimatycznej”. Szereg artykułów zawartych w raporcie pozwolił na zidentyfikowanie wyzwań stojących przed sektorem transportowym, jak i rozwiązań pozwalających na jego zrównoważony rozwój.
 
Raport „Zrównoważony Transport – droga do neautralności klimatycznej” przedstawia propozycje dekarbonizacji sektora transportowego i rozpowszechnienia niskoemisyjnego transportu. Sugerowana droga została opracowana w oparciu o trzy, niezbędne do zmiany, filary: zmniejszenie popytu na transport, zastąpienie środków transportu mniej emisyjnymi oraz – najbardziej złożona – transformacja energetyczna w transporcie drogowym, morskim, kolejowym i lotniczym.
 
Swoje miejsce, jako inicjatywa podejmująca działania ekologiczne w transporcie kolejowym, zaznaczył również CEEK. Jak można przeczytać w artykule przewodniczącego CEEK Janusza Malinowskiego kolej już dziś jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, a wdrażana wizja kolei konkurencyjnej i przyjaznej środowisku jest dzięki CEEK urzeczywistniana.  
 
Przewodniczący Janusz Malinowski w artykule przybliża działania, które są przez CEEK sukcesywnie wprowadzane, tj. m.in. flagowy program Zielona Kolej®, eco-driving i rekuperacja. Jak zaznacza, branża kolejowa podejmuje intensywne działania, aby zredukować zużycie energii oraz zużywać energię pochodzącą z OZE. Odpowiedź na wyzwania klimatyczne oczekiwana jest także przez coraz bardziej świadomych na tym punkcie klientów sektora kolejowego – zarówno pasażerów, jak i firm.
 
Ponadto CEEK i program Zielona Kolej® zostały wspomniane przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Górę, który zaznacza, że kolej już teraz dąży do całkowitej bezemisyjności. „Zgodnie z założeniami Programu Zielona Kolej®, przygotowanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, do 2030 r. 85% obecnego zapotrzebowania kolei na energię elektryczną powinno być pokrywane z odnawialnych źródeł energii. Szacuje się, że pozwoli to zmniejszyć roczną emisję gazów cieplarnianych o 9 mln ton.” – podkreśla prezes UTK.
 
Zachęcamy do zapoznania się artykułem jak i całością raportu dostępnego pod linkiem: https://ungc.org.pl/zrownowazony-transport-droga-do-neutralnosci-klimatycznej/
Back To Top