Źródło PKP Polskie Linie Kolejowe S.A

Jaśniej i bezpieczniej na peronach z korzyścią dla podróżnych i dla środowiska

Dla podróżnych jasne światło LED zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfort. Natomiast dla firmy korzyści z „nowego” światła na peronach, przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach to mniejsze zużycie energii elektrycznej, ograniczenie emisji CO2, dłuższa praca. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wymieniły ponad 1000 lamp na LED tylko w bieżących pracach w 2020 r. Działania wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu.
 
Korzyści z wymiany starego oświetlenia na LED to mniejsze zużycie energii i niższa emisja CO2. Wprowadzane przez PLK takiego rozwiązania to dobre zmiany dla środowiska oraz oszczędności kosztów dla firmy. Dla podróżnych wprowadzanie oświetlenia LED-owego to wyższy komfort korzystania ze stacji i przystanków. Warto podkreślić, że lampy LED mają również dłuższą żywotność w porównaniu do stosowanych opraw sodowych, a  także mają możliwość regulacji intensywności świecenia, w zależności od potrzeb.
 
– Wymiana dotychczasowych źródeł światła na lepsze dla podróżnych, korzystniejsze dla środowiska i tańsze oświetlenie LED-owe, to jedno z działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Korzystne zmiany przynosi także wykorzystywanie przez naszą spółkę energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznych, termomodernizacja budynków, wymiana instalacji grzewczych – powiedział Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
 
W ostatnich latach, tylko w ramach bieżących działań, zamontowano ponad 13 000 opraw w technologii LED. Rocznie to oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w wysokości ok. 4500 MWh co odpowiada potrzebom na energię ponad 1900 gospodarstw domowych. Wymiana opraw oświetleniowych to także zysk dla środowiska – redukcja emisji CO2 o ponad 3250 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar sosnowego lasu wchłania rocznie 20 ton CO2.
 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uczestniczą i wpisują się swoimi działaniami we wspólną inicjatywę branży kolejowej – Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK). Celem jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 1,2 TWh w perspektywie do 2030 r. Pozwoli to na redukcję emisji CO2 o ponad 1 000 000 ton.
 
Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
 
Back To Top