PL | EN
NotkaList3

Koleje Śląskie o Zielonej Kolei

W grudniowym numerze „Raportu Kolejowego” prezes Kolei Śląskich, Patryk Świrski podsumowuje 10 lat działalności przewoźnika. W materiale znalazły się także informacje na temat planów spółki związanych z programem Zielona Kolej i wykorzystaniem energii z OZE. - Konieczność ograniczenia śladu węglowego oraz chęć bycia jeszcze bardziej ekologicznym powinna być wyznacznikiem dla wszystkich przewoźników w transporcie publicznym – podkreśla szef Kolei Śląskich.

- Samorząd Województwa Śląskiego jako jeden z pierwszych w kraju przyjął strategię „Zielone Śląskie 2030” jako kierunek podążania do neutralności klimatycznej w województwie. Kolej to jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu. Chcąc dalej rozwijać się na tym polu podpisaliśmy w lipcu br. list intencyjny z PKP Energetyka w sprawie odnawialnych źródeł energii – mówi w wywiadzie prezes Świrski.

Przedmiotem podpisanego przez Koleje Śląskie z PKP Energetyka listu intencyjnego była także współpraca przy wyborze, montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych, które mają produkować energię nietrakcyjną dla przewoźnika. – Podpisanie listu intencyjnego to zaledwie początek dalszej ciężkiej pracy w tym zakresie. Dzięki niemu mamy możliwość zbadania własnych potrzeb i możliwości, rozpoznania sytuacji rynkowej pod kątem inwestycji w tej sferze. Na pewno niezbędne będą m.in. inwestycje w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych – mówi prezes Kolei Śląskich.

- Zielona energia to duży, wciąż niewykorzystany przez ludzi potencjał – podkreśla prezes Patryk Świrski. – Mamy nadzieję, że współpracując z fachowcami z PKP Energetyka znajdziemy najbardziej efektywne sposoby i metody do jej wykorzystania przez naszą spółkę – mówi szef samorządowego przewoźnika kolejowego w wywiadzie udzielonym dziennikarzom „Raportu Kolejowego”.

Fot. Koleje Śląskie

Back To Top