im2017010314mo_300dpi_original (1) (1)

Konferencja „Kolej dla klimatu” z udziałem CEEK

Już tylko tydzień dzieli nas od inauguracji raportu „Kolej dla klimatu – klimat dla kolei”– pierwszą tak ekspercką publikację opisującą kwestie ograniczania oddziaływania na środowisko w sektorze transportu zbiorowego. Jednym z partnerów wydawnictwa i wydarzenia organizowanego przez Fundację Pro Kolej jest Centrum Efektywności Energetycznej Kolei.
 
W poniedziałek, 29 marca br. podczas konferencji „Kolej dla klimatu”, organizowanej przez Fundację Pro Kolej, prezentowany będzie raport przedstawiający możliwości skuteczniejszej ochrony środowiska naturalnego poprzez stworzenie mechanizmów wsparcia dla transportu kolejowego.
 
„Dziś w całej Europie nikt nie ma wątpliwości, że kolej to najbardziej ekologiczna forma transportu. Samochody emitują dwanaście razy więcej gazów cieplarnianych niż pociągi!” – podkreśla dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji Pro Kolej – „Przygotowując ambitne strategie związane z neutralnością klimatyczną nie możemy skupiać się jedynie na rynku energii. Doskonałe wyniki można uzyskać także przekształcając rynek transportu i przyznając priorytet najbardziej ekologicznym rozwiązaniom logistycznym”.
 
Konferencja „Kolej dla klimatu” wpisuje się w szereg imprez organizowanych w całej Europie w ramach „Europejskiego Roku Kolei”, które mają zachęcić szerokie grono użytkowników do prywatnych i służbowych podróży pociągiem. Wzrost popularności kolei może w dużym stopniu przyczynić się do realizacji jednego z najważniejszych celów zapisanych w Europejskim Zielonym Ładzie, czyli osiągnięcia przez unię neutralności klimatycznej. Dziś tylko 7% przewozów pasażerskich i 11% towarowych odbywa się po torach. Wszystkie argumenty ekologiczne wskazują, ze tu potrzebna jest gruntowna zmiana.  
 
O Kolei w drodze do „Zielonego Ładu” i korzyściach wynikających z wdrożenia zainicjowanego i prowadzonego przez CEEK programu „Zielona Kolej” opowie Leszek Hołda, Członek Zarządu, PKP Energetyka S.A., Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej CEEK.
 
Ponadto, w konferencji udział wezmą naukowcy badający klimat i środowisko, przedstawiciele biznesu, sektora medycznego i organizacje społeczne i ekologiczne. Wydarzenie ma być przede wszystkim okazją do prezentacji i przedyskutowania pomysłów na zrównoważoną politykę transportową. Możliwą do wdrożenia nie tylko na poziomie kraju, ale również konkretniej miejscowości czy firmy.
 
Zachęcamy do udziału w wydarzeniu. Więcej informacji znajduje się na stronie:
 
Back To Top