PL | EN
Kongres_Kolejowy_Listopad102_Easy-Resize.com

Marszałek Województwa Łódzkiego i CTL Logistics laureatami tegorocznych Zielonych Nagród Kolejowych!

17 listopada br. podczas XII edycji Kongresu Kolejowego po raz drugi zostali ogłoszeni laureaci Zielonych Nagród Kolejowych. Statuetki otrzymują osoby i przedsiębiorstwa związane z sektorem transportu szynowego za działania nadające mu jeszcze bardziej ekologiczny charakter. W tym roku wyróżnieni w tym plebiscycie zostali Marszałek Województwa Łódzkiego oraz CTL Logistics.
 
Za wspieranie kolei w dążeniu do neutralności klimatycznej w tegorocznej edycji nagrodę otrzymał Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego. Samorząd Województwa Łódzkiego jest właścicielem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która od marca 2019 roku jest członkiem CEEK, a jej prezes Janusz Malinowski jest przewodniczącym Rady Programowej.
 
Łódzka Kolej Aglomeracyjna to spółka, która odważnie inwestuje w rozwiązania przyjazne środowisku i zwiększające efektywność energetyczną swojej codziennej działalności. ŁKA jako pierwszy przewoźnik dołączył do programu Zielona Kolej® i już w tym roku 30% jej przejazdów jest zasilane z odnawialnych źródeł energii. Już w 2028 roku pociągi elektryczne ŁKA będą jeździć wyłącznie na energii pochodzącej z OZE.
 
Drugim laureatem został przewoźnik towarowy CTL Logistics za realną transformację energetyczną działalności w zakresie kolejowych przewozów towarowych. Spółka jest jednym z ponad 70 podmiotów należących do CEEK oraz sukcesywnie wprowadza działania efektywne energetycznie i jednocześnie proekologiczne.
 
CTL Logistics podpisał w tym roku jako pierwszy przewoźnik towarowy umowę w programie Zielona Kolej®, na mocy której już w tym roku 25 proc. energii pobieranej przez spółkę pochodzi z OZE, w 2023 r. będzie to już 50 proc., a w 2025 r. udział energii odnawialnej wyniesie 100 proc.
 
W ubiegłym roku nagrody otrzymali: Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, DB Cargo Polska, PKP PLK oraz Urząd Transportu Kolejowego.
 
Fot. ZDG TOR
 
Back To Top