PL | EN
ZIELONA-KOLEJ®_pociag-pasazerski+OZE

„Rzeczpospolita”: Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Jak wskazują analizy rynkowe koszt transformacji energetycznej sektora kolejowego jest relatywnie niski, w porównaniu z innymi gałęziami transportu. Międzynarodowi eksperci cytowani w materiale w dzienniku Rzeczpospolita zaznaczają, że kolej jest najbardziej efektywna energetycznie i ma stosunkowo niewielkie negatywne oddziaływanie na zmiany klimatyczne.
 
Autor materiału zaznacza, że dekarbonizację i zielony zwrot już widać na polskich torach. Odpowiedzią branży na potrzebę odejścia od węgla oraz korzystanie z OZE jest zainicjowany przez CEEK program Zielona Kolej®, który już dzisiaj jest w fazie realizacji.
 
Komentarza do artykułu udzielił wiceprzewodniczący Rady Programowej CEEK Leszek Hołda. Jak zaznaczył: - Kolej już dziś jest naturalnym szkieletem systemu neutralnego klimatycznie transportu, jako jego najmniej emisyjny środek. To nie oznacza jednak, że możemy osiąść na laurach, dlatego – działając wspólnie z partnerami branżowymi w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei – już kilka lat temu dostrzegliśmy konieczność pracy nad poprawą efektywności energetycznej i transformacją struktury źródeł zasilania sektora. W świetle naszych działań z satysfakcją przyjmujemy też kolejne analizy ekspertów, którzy wskazują na konieczność inwestycji w transformację energetyczną kolei.
 
Materiał wspomina również o Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, która jako pierwszy przewoźnik kolejowy dołączył do programu i z początkiem br. roku w 30% jest zasilana z odnawialnych źródeł energii, a docelowe 100% osiągnie w 2028 roku.
 
Back To Top