PL | EN
sda_Easy-Resize.com

Za nami kolejna edycja warsztatów CEEK!

Jeśli nie elektryfikacja to co? Wodór czy hybryda – na co postawić? Nad odpowiedzią na te i inne pytania uczestnicy kolejnej edycji warsztatów zastanawiali się, wypracowując rekomendacje oraz możliwe kierunki działań w zakresie technologii wodorowych i hybrydowych.
 
11 maja 2022 r. w Warszawie odbyły się warsztaty poświęcone tematowi „Rozwiązań wodorowych i hybrydowych (pojazdów elektryczno-akumulatorowych) dla niezelektryfikowanej kolei”. W wydarzeniu udział wzięli: przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, profesor Politechniki Krakowskiej, przedstawiciele największych producentów taboru: Hitachi, Alstom, Siemens, ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych TÜV SÜD Polska, przedstawiciel firmy Air Products a także reprezentanci przewoźników towarowych i pasażerskich (m.in. Lotos Kolej, Koleje Mazowieckie i Koleje Dolnośląskie).
 
Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z doświadczeniami przedstawicieli firm i środowiska naukowego specjalizującego się w zakresie wodoru. Strategia gospodarki wodorowej w Polsce, rozwój wodoru z punktu widzenia globalnego oraz jego zastosowanie i technologie to tylko niektóre z tematów prezentacji przedstawionych podczas warsztatów. Uczestnicy podczas spotkania mieli okazję wymienić się doświadczeniami i wiedzą, a także zadać pytania ekspertom. Druga część warsztatów została w pełni poświęcona dyskusji o szansach i zagrożeniach proponowanych rozwiązań dot. gospodarki wodorowej, a także jej rozwoju. W ramach prac warsztatowych uczestnicy pracowali nad czterema obszarami: zalety/szanse wodoru i hybrydy, a także ich wady/ryzyka.
 
W trakcie  warsztatów uczestnicy zgodnie doszli do wniosku, że technologie wodorowe i hybrydowe są niezwykle ważnym i przyszłościowym rozwiązaniem, które pozwoli rozwinąć wszystkie gałęzie transportu, w tym również kolej. Technologie wodorowe postrzegane są jako jeden z istotnych elementów w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
 
O kolejnych warsztatach będziemy informować już wkrótce.
Back To Top