PL | EN
spala_konferencja_02

Zielonym pociągiem z Łodzi do Spały

W sobotę 25 czerwca br. z dworca w Łodzi odjechał pociąg z malaturą programu Zielona Kolej®. Hybryda Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wznowiła połączenie do Spały po 34 latach. W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział marszałek Grzegorz Schreiber, prezes ŁKA i przewodniczący CEEK Janusz Malinowski a także wiceprzewodniczący CEEK Leszek Hołda.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszym przewoźnikiem krajowym, który dołączył do programu Zielona Kolej® i od początku tego roku jest zasilany energią trakcyjną produkowaną ze słońca i wiatru. Zgodnie z umową w tym roku w ŁKA udział zielonej energii wyniesie co najmniej 30%, a w kolejnych latach sukcesywnie będzie rosnąć. Docelowo już w 2028 r. pociągi elektryczne ŁKA będą jeździć wyłącznie na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
 
Bimodalny zespół trakcyjny w wariancie 36WEha jest przeznaczony do obsługi ruchu regionalnego i aglomeracyjnego. Składa się z trzech członów i w zależności od warunków pociąg może kursować w tzw. trakcji wielokrotnej (do trzech pojazdów).  Pociągi osiągają prędkość eksploatacyjną do 160 km/h przy zasilaniu z trakcji elektrycznej, i do 120 km/h przy użyciu silnika spalinowego.
 
Nowoczesne, zielone pociągi z oznaczeniem programu Zielona Kolej® będą kursować do Spały regularnie co weekend dbając zarówno o komfort pasażerów jak i środowisko.
 
 
Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Back To Top