PL | EN
Rekuperacja_cel

Rozwój rekuperacji

Rekuperacja to odzysk energii podczas hamowania pojazdu szynowego z napędem elektrycznym lub hybrydowym. W trakcie tego procesu silnik elektryczny pociągu działa jak prądnica – pozwala na przekształcenie części energii hamowania w energię elektryczną. Odzyskana w ten sposób energia może być później wykorzystana na różne sposoby.

Czytaj więcej

Eco_cel

Eco-driving

Pociąg zużywa energię w zależności od profilu trasy, rozkładu jazy, rodzaju składu i jego stanu technicznego. Wiele zależy też od stylu jazdy maszynisty. Świadoma, umiejętna i oszczędna jazda, czyli tzw. eco-driving, sprawia, że pociąg pobiera znacznie mniej energii trakcyjnej. Właśnie dlatego, jako CEEK działamy na rzecz wprowadzenia rozwiązań promujących ekonomiczną jazdę pojazdami szynowymi.

Czytaj więcej

Solar_cel

Instalacja OZE

Inwestycja w rozproszone źródła energii odnawialnej to także jedno z zadań dla kolei. Oprócz oszczędzania musimy też zadbać o rozwój OZE na terenach i obiektach kolejowych. Dzięki temu część infrastruktury kolejowej stanie się samowystarczalna energetycznie i ograniczymy emisję gazów cieplarnianych. Na kolei mamy wiele miejsc, gdzie można zainstalować np. panele fotowoltaiczne: dachy dworców i innych budynków kolejowych, tereny obok torów czy infrastruktury energetycznej.

Czytaj więcej

Back To Top