PL | EN
ceek_o nas

O nas

KOLEJ BARDZIEJ KONKURENCYJNA I PRZYJAZNA ŚRODOWISKU
CEEK to wspólna inicjatywa branży kolejowej na rzecz oszczędzania energii. Razem wypracowujemy i wdrażamy rozwiązania efektywne energetycznie i jednocześnie pro-ekologiczne, które służą wszystkim uczestnikom rynku kolejowego. Tworzymy platformę dialogu przedstawicieli przewoźników, zarządców i operatorów infrastruktury, instytucji naukowych i organizacji branżowych. Nasza misja to ciągła optymalizacja zużycia energii na polskiej kolei.
 
Inicjatywa powstała w marcu 2019 roku. Działamy w grupie już prawie 70 podmiotów, w której udzielają się krajowi przewoźnicy, spółki PKP PLK, PKP S.A. i PKP Energetyka oraz eksperci m.in. z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), Instytutu Kolejnictwa, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Jagiellońskiego i Klubu Jagiellońskiego.
 
Pracujemy nad tym, jak oszczędniej, efektywniej, taniej i bardziej ekologicznie przewozić pasażerów i towary po torach. Wspieramy wymianę dobrych praktyk pomiędzy spółkami i dyskusję na temat najlepszych rozwiązań legislacyjnych w zakresie efektywności energetycznej. Jesteśmy merytorycznym, wspólnym głosem branży kolejowej, a nasze postulaty wpisują się w założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
 
Razem działamy na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiej kolei!
 
Działania
  • Organizacja warsztatów tematycznych dla członków inicjatywy w zakresie m.in. rekuperacji, eco-drivingu, finansowania inwestycji efektywnościowych.
  • Proponowanie rozwiązań legislacyjnych w oparciu o standardy, rozwiązania oraz sposoby ich wdrażania wypracowane podczas warsztatów.
  • Opracowywanie i publikowanie raportów o stanie efektywności energetycznej branży kolejowej.
  • Edukacja środowiska i branży.
 
Pracami CEEK kieruje Rada ProgramowaW jej skład wchodzą podmioty, które odpowiadają za 95% zużycia energii w sektorze.

 

Back To Top